NIPMUC ADMINISTRATORS
JOHN CLEMENTS
CO-PRINCIPAL |
MARY ANNE MORAN
CO-PRINCIPAL |
CHRIS SCHMIDT
ATHLETIC DIRECTOR |
CENTRAL OFFICE ADMINISTRATORS
MAUREEN COHEN
SUPERINTENDENT OF SCHOOLS |
|
JENNIFER D'ANGELO
DIRECTOR OF STUDENT SUPPORT SERVICES |
JOE LEACU
DIRECTOR OF TECHNOLOGY OPERATIONS |
COLLEEN TERRILL
DIRECTOR OF INNOVATIVE LEARNING AND TECHNOLOGY |
SCHOOL RESOURCE OFFICER
ADMINISTRATIVE ASSISTANTS
AMY BUZZELL
ADMINISTRATIVE ASSISTANT TO THE PRINCIPALS |
NICOLE SAVICKAS
ADMINISTRATIVE ASSISTANT MAIN OFFICE |
AMY SCHMIDT
ADMINISTRATIVE ASSISTANT MAIN OFFICE |
JEN O'BRIEN
ADMINISTRATIVE ASSISTANT SCHOOL COUNSELING |
DENISE ZINNO
ADIMINSTRATIVE ASSISTANT SPECIAL EDUCATION |
SCHOOL NURSING DEPARTMENT
LESLIE MCINNIS, RN
SCHOOL NURSE |
JESSICA POLSELLI, LPN
ASSOCIATE SCHOOL NURSE |
JEFF LUKAS, MD
SCHOOL PHYSICIAN |
SCHOOL COUNSELING DEPARTMENT
KERRY FAGAN
SCHOOL ADJUSTMENT COUNSELOR |
SAMANTHA GLYNN
SCHOOL PSYCHOLOGIST |
MEREDITH HEFEZ
SCHOOL ADJUSTMENT COUNSELOR |
EMILY MCPHERSON
SCHOOL ADJUSTMENT COUNSELOR |
KENDRA SWENSON
SCHOOL COUNSELOR |
ALLISON TOWNE
SCHOOL COUNSELOR |
CAREER, COMMUNITY, DIGITAL & MEDIA RESOURCES
TARA BENNETT
CAREER, COMMUNITY & INNOVATIONS COORDINATOR |
AMY TOWNSLEY
DIGITAL & MEDIA SPECIALIST |
ENGLISH DEPARTMENT
JOHANNA ANNUNZIATA
ENGLISH EDUCATOR |
KATY DREHER
ENGLISH EDUCATOR |
CHRISTOPHER EVANS
ENGLISH EDUCATOR |
COURTNEY HENRY
ENGLISH EDUCATOR |
MELISA KINKELA
ENGLISH EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
CASSIDY ROUSSEAU
ENGLISH EDUCATOR |
MATHEMATICS DEPARTMENT
SANDY ALIBOZEK
MATHEMATICS EDUCATOR |
RON COCHRAN
MATHEMATICS EDUCATOR |
AMY GILCHRIST
MATHEMATICS EDUCATOR |
AMY HUCHOWSKI
MATHEMATICS EDUCATOR |
MARY ELLEN KENNEDY
MATHEMATICS EDUCATOR |
COURTNEY LEJA
MATHEMATICS EDUCATOR |
ROB MESSICK
MATHEMATICS/SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
LAUREN PLANTE
MATHEMATICS EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
SOCIAL STUDIES DEPARTMENT
DARCY DANIELS
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
DAN MACISAAC
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
CHRISSY MANZELLA
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
MATT MERTEN
SOCIAL STUDIES EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
BRIAN MOLONEY
SOCIAL STUDIES EDUCATOR |
SCIENCE DEPARTMENT
SHELLEY COOK
SCIENCE EDUCATOR |
ERIN ELLIS
SCIENCE EDUCATOR |
JIM GORMAN
SCIENCE EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
|
LEESA MICHAEL
SCIENCE EDUCATOR |
BONNIE NIEVES
SCIENCE EDUCATOR |
ROBERT RADTKE
SCIENCE EDUCATOR |
CARI WHITE
SCIENCE EDUCATOR |
WORLD LANGUAGE DEPARTMENT
JULIE AHMED-JUSSAUME
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
LAUREN BLACKBURN
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
KATE DIMAIO
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
TRISH MOLONEY
WORLD LANGUAGE EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
KATE REARDON
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
ANA SOTO
WORLD LANGUAGE EDUCATOR |
STUDENT SUPPORT SERVICES
DAVID ANTONELLI
SPECIAL EDUCATOR VISTA PROGRAM |
LORI BEAUDOIN
SPECIAL EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
BRUCE BISBEE
SPECIAL EDUCATOR |
MEAGAN BRAZIL-SHEEHAN
TEAM CHAIRPERSON |
LINDA WYATT
SPEECH-LANGUAGE PATHOLOGIST |
STUDENT SUPPORT STAFF
ZOE BIRD
PARAPROFESSIONAL |
KRISTIN BURNS
PARAPROFESSIONAL |
PETER CURLEY
PARAPROFESSIONAL |
CORA FIOR
ABA TECH |
MUSIC DEPARTMENT
SIMON HARDING
MUSIC EDUCATOR |
WHITNEY SIMMONDS
MUSIC EDUCATOR |
ART DEPARTMENT
KEVIN CAMPBELL
ART EDUCATOR |
ALISON CLISH
ART EDUCATOR & DEPARTMENT CHAIRPERSON |
BUSINESS DEPARTMENT
JAMES CAPRARELLA
BUSINESS EDUCATOR |
BRIAN KELLY
BUSINESS EDUCATOR |
PHYSICAL EDUCATION
PAT ALLEN
PHYSICAL EDUCATION TEACHER |
STEVE DELLAROVERE
PHYSICAL EDUCATION TEACHER |
TECHNOLOGY SUPPORT
LIZ BLACK
POWERSCHOOL + DATA ADMINISTRATOR |
CHRISTOPHER CARRON
TECHNOLOGY STAFF |
SAM O'NEAL
TECHNOLOGY STAFF |
|
FOOD SERVICES
LEAH GUANIPA
FOOD SERVICES |
KAREN HADLEY
FOOD SERVICES |
LAURA JIONZO
FOOD SERVICES |
|
MAINTENANCE
MIKE PILLA
|
JEFF WHEET
|
STEVE YOUNG
|